13 Temmuz 2012 Cuma

KOBİ’ler İçin Tasarım Projesi Kapanış Toplantısı ve Sergisi Gerçekleşti 

2010 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Kar Amacı Gütmeyen Kurumlara Yönelik Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı, “KOBİ’ler ve Yeni Mezun Tasarımcıların Bir Araya Getirilmesine Yönelik Web Bazlı Eşleştirme ve Danışmanlık Sistemi Geliştirilmesi” projesi kapanış toplantısı ve sergisi gerçekleşti.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün geliştirdiği ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile ortaklaşa uyguladığı "KOBİ'ler için Tasarım Projesi" kapsamında, internet üzerinde eşleşme sisteminin kurulmasının yanısıra, 20 endüstriyel ürünün tasarlandığı pilot bir uygulama ile sistem sınandı. 20 KOBİ’nin 20 tasarımcıyla buluştuğu pilot uygulama çerçevesinde geliştirilen ürünler, KOBİ'lerin ürün yelpazelerine yepyeni ürünler katmasını sağlayacak.
Deneyimli 5 tasarımcının ve İTÜ proje ekibinin danışmanlığında yürütülen pilot projede farklı üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümlerinden mezun endüstriyel tasarımcılar yer aldı. Kobilericintasarim.com adresine kayıt olan KOBİ ve endüstriyel tasarımcılar KOBİ'nin faaliyet alanı, endüstriyel tasarımcının ise ilgi ve beceri alanları kriterlerine göre, web sitesine özel olarak tasarlanan yazılım ile eşleştirildiler.
Projeden yararlanan KOBİ’ler elektrikli tüketim ürünleri, mobilya aksesuarları, elektronik ürünler, plastik ambalajlar, mutfak eşyaları, oyuncak gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteriyor. Tasarlanan ürünler ise elektrik süpürgesiden düdüklü tenceye; çay setinden çelik kapıya; hava temizleme cihazından, dondurma kabına kadar geniş bir skalaya yayılıyor. Proje kapsamında tasarlanan ve ilgili KOBİ’ler tarafından endüstriyel tasarım tescil başvurusu yapılan ürünlerin poster ve modelleri 12 - 20 Temmuz 2012 tarihleri arasında  İTÜ Taşkışla Binası’nda 102 no’lu Sergi Salonu’nda sergilendi. 12 Temmuz’daki sergi açılışı öncesi proje sonuçlarının değerlendirildiği kapanış toplantısı ise Taşkışla 127 no’lu salonda gerçekleşti. Kapanış toplantısında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanı Prof.Dr. H. Alpay Er, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Orhan Hacıhasanoğlu ve Rektör Yardımcısı M. Fevzi Ünal’ın yanısıra proje ortağı İSO’dan Genel Sekreter Yardımcısı Gonca Ündül de projeyi değerlendiren konuşmalar yaptılar. Bu konuşmaların ardından proje yürütücüsü Prof.Dr. Özlem Er Temmuz 2011’de başlayan projenin aşamalarını ve sonuçlarını ortaya koyan bir sunum sonrasında projeye katkıda bulunan tüm kişi ve kurumlara İTÜ proje ekibi adına teşekkür etti. Prof.Dr. Özlem Er proje pilot uygulamasına katılan KOBİ’leri temsilen Hakart firmasından İsmail Doyran’a, projede danışman olarak yer alan 5 endüstriyel tasarımcıya ve 20 ürünün tasarımcılarından temsilcilere kendi perspektiflerinden projeyi değerlendirmeleri için söz verdi. Projenin KOBİ’lerin endüstriyel tasarımcılara ulaşması için önemli bir mekanizma oluşturduğu ve devamının çok faydalı olacağı yönünde birleşen proje paydaşları ve toplantı katılımcıları toplu hatıra fotoğrafı çekimi sonrası sergi açılışını gerçekleştirmek üzere 102 no’lu Salon’a geçtiler.
“KOBİ’ler için Tasarım” projesi İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Prof.Dr. Özlem Er, Deniz Leblebici Başar, Ali Gökkurt ve Yasemin Koray Soylu, İSO’dan ise Burçin Değirmencioğlu ve Cem Emre Memiş tarafından yürütüldü. Proje, KOBİ’leri endüstriyel tasarım hizmeti ile buluşturmaya ve endüstriyel tasarımcıların istihdam olanaklarını arttırmaya yönelik Türkiye’de gerçekleştirilen devlet destekli ilk proje olma özelliğini taşıyor. 
Projede yer alan endüstriyel tasarımcılar ve mezun oldukları üniversiteler: Zeynep Altmışoğlu (İTÜ), Elif Aka (Anadolu Ü.), Burak Akbıyık (İTÜ), Aybars Alptekin (Doğu Akdeniz Ü.), Mine Bilgütay Özkurt (Anadolu Ü.), Ayça Büyükçınar (İTÜ),  Efecan Çakmakçı (İzmir Ekonomi Ü.), Pınar Çelen (Marmara Ü.), Beyza Doğan (ODTÜ), Pelin Elmacı (Işık Ü.), Atabey Güneç (Anadolu Ü.), Gizem Koç (ODTÜ), Mebrure Oral (ODTÜ), Selçuk Saraloğlu (Anadolu Ü.), Serkan Sarıkaya (Marmara Ü.), Serdar Şişman (Marmara Ü.), Sevcan Terlemez (İTÜ), Yetkin Yazıcı (MSGSÜ), Nurcan Yılmaz (MSGSÜ), Özüm Yüksel (İTÜ).
Projede yer alan danışman endüstriyel tasarımcılar: Seyman Çay, Bilgen T. Manzakoğlu, Gürçağ Özler, Mert Torun, Bahar S. Tunçelli.
Proje danışmanları: Hulusi Neci, Levent Özler
Projede yer alan KOBİ’ler ve faaliyet alanları: Ramazanoğulları (kimyasallar), Ormel (otel mobilyaları), Burak Ticaret (metal mobilya aksesuarları), Gecem Aydınlatma (aydınlatma ürünleri), Hakart (metal ev ve mutfak ürünleri), Silter (elektrikli tüketim ürünleri ve endüstriyel ürünler), Leccepen (promosyon ürünleri), Taç Mutfak (metal mutfak ürünleri), Ansan (metal ürünler), KMS (metal mobilya aksesuarları), Tutkunlar (çelik kapı), Uzay Kimya (kimyasallar), Tüm Elektronik (elektronik ürünler), Kar Seramik (seramik ev ürünleri), Mikrosay (elektrikli ürünler), Entek (elektrikli ürünler ve eğitim ekipmanları), Gürpaş (kırtasiye), Sem Plastik (plastik ambalaj), Samatlı Oyuncak (oyuncak), Özge Plastik (plastik ambalaj).

1 yorum:

Servis dedi ki...

Bilgileriniz çok işime yaradı. Web tasarım şirketi olarak başarılarınızın devamını dilerim.