2 Ekim 2012 Salı

ICSID İcra Kurulu üyeleri İTÜ evsahipliğinde İstanbul’da buluştuİstanbul, kendisini “dünya tasarım başkent”ine dönüştürme vizyonu doğrultusunda önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. “Tasarımın Davos Zirvesi” olarak anılan IDA Kongresi, 15-16-17 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek. Kongre hazırlıkları kapsamında International Council of Societies of Industrial Design’ın (Icsid) (Uluslararası Endüstriyel Tasarım Konseyi) 2012 yılı 3. Dönem İcra Kurulu toplantısı, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü evsahipliğinde 29-30 Eylül 2012 tarihlerinde Taşkışla kampüsünde gerçekleştirildi.
1957 yılında kurulan Icsid, 50’yi aşkın ülkeden 200’e yakın sayıda üyesiyle Endüstri Ürünleri Tasarımı disiplin ve mesleğinin kurumsal gelişimini destekleyen uluslararası bir kuruluştur. 2001 yılından bu yana Icsid üyesi olan İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, 2002 yılında Türkiye’de gerçekleşen ilk Icsid İcra Kurulu toplantısına da ev sahipliği yaptı. Bölüm Başkanı Prof.Dr. Alpay Er 2011 yılında Icsid İcra Kurulu’na seçilen ilk Türk üye oldu. İTÜ’nün dışında Türkiye’den Icsid’a üye, aralarında Türk Patent Enstitüsü (TPE), Vestel, Arçelik ve ODTÜ’nün de yer aldığı, 9 kurum ve kuruluş bulunmaktadır.
Icsid 2011- 2013 dönemi İcra Kurulu üyeleri Prof. Soon-in Lee (Güney Kore), Brandon Gien (Avustralya), Michelle Berryman (ABD), Bruce Claxton (ABD), Alpay Er (Türkiye), Tapani Hyvönen (Finlandiya), Mugendi M'Rithaa (Güney Afrika), Geetha Narayanan (Hindistan), Kohei Nishiyama (Japonya), Pierre-Yves Panis (Fransa) ve  Nils Toft (Danimarka)’dan oluşuyor.
Icsid İcra Kurulu’nun İTÜ ev sahipliğinde İstanbul’da toplanması, yerel tasarım camiası ve tasarım odaklı firmalar için İcra Kurulu üyeleri ile bir araya gelmek için fırsatlar yarattı. 28 Eylül 2012 akşamı ARMAGGAN firması tarafından Icsid İcra Kurulu üyelerine Nar Lokantası’nda bir davet verildi. Assos firması ise Icsid İcra Kurulu üyeleri için özel olarak hazırladığı Icsid yaka iğnelerini 29 Eylül günü İcra Kurulu üyelerine sundu. İcra Kurulu toplantısı vesilesiyle, 29 Eylül Cumartesi gecesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Feriye Lokantası’nda bir davet düzenlendi. Davete, Icsid İcra Kurulu üyelerinin yanında, Türkiye’deki Icsid üyesi kurum ve kuruşların temsilcileri de katıldı. Davette söz alan Icsid İcra Kurul Başkanı Prof.Soon-in Lee, farklı kültür ve medeniyetlerin kesişme noktası olarak addettiği İstanbul’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Davete; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen katılan İBB Turizm Atölyesi Başkanı Tülin Ersöz, kültür ve spor alanlarında dünya başkenti olma vizyonunu kanıtlamış olan İstanbul'un; önemli bir rekabet sahasında daha kendisini uluslararası düzeyde konumladığının altını çizdi. Icsid İcra Kurulu Üyesi ve İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanı Prof.Dr.Alpay Er ise; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tasarıma olan desteğinin IDA Kongresi’yle artarak devam etmesinin, kentin küresel tasarım haritasında merkezi bir lokasyon olarak yer almasına yapacağı katkıya vurgu yaptı.
Icsid, International Design Alliance (IDA)’ı oluşturan üç önemli uluslararası tasarım kuruluşundan biridir. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü iki yılda bir düzenlenen IDA Kongresi’ne de 2013 Kasım ayında İstanbul’da evsahipliği yapacaktır.

Hiç yorum yok: