16 Nisan 2012 Pazartesi

Turkey Meets Finland: Sergi ve Seminer

Türk Tasarımı Helsinki’de İTÜ ile temsil ediliyor.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı ve CAISA Galeri (Helsinki)  işbirliği ile Dünya Tasarım Başkenti Helsinki 2012 (World Design Capital Helsinki- WDC 2012)  programında Türkiye ve Türk tasarımı adına ilk etkinlikleri gerçekleştiriyor.  T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından organize edilen  “Turkey Meets Finland” programının parçasını oluşturan İTÜ etkinlikleri bir tasarım sergisi ve bir seminerden oluşuyor.

Sergi: “Table of Contents: Contemporary Tableware Design from Istanbul”
25 Türk tasarımcı tarafından  tasarlanmış 58 masaüstü sofra  ürün ve aksesuarından oluşan bir seçki “Table of Contents: Contemporary Tableware Design from Istanbul” adı altında 12 Nisan 2012 - 12. Haziran 2012 tarihleri arasında Helsinki CAISA Galeri’de (http://www.caisa.fi/) sergileniyor. Sergi 11 Nisan 2012 akşamı Türkiye'nin Finlandiya Büyükelçisi Saleh Korutürk tarafından açıldı. Açılış töreninde Büyükelçinin yanısıra WDC Helsinki Direktörü Pekka Timonenn ve İTÜ EÜTB Bölüm Başkanı Prof.Dr. Alpay Er de birer kısa konuşma yaptılar. 25 tasarımcının 58 ürününden oluşan sergi Helsinki Dünya Tasarım Başkenti (World Design Capital 2012) etkinlikleri kapsamında Türkiye adına gerçekleştirilen ilk etkinlik oldu. Masaüstü sofra eşyaları sektörü son on yıldır Türk tasarımının yenilikçi örneklerinin sıkça görüldüğü Türk endüstrisinin tasarıma dayalı inovasyon konusunda tecrübe kazandığı deneysel bir alan haline geldi. “Table of Contents” sergisinin ürün seçimi İTÜ  Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyeleri Alpay Er, Şebnem Timur Öğüt, Humanur Bağlı, Çiğdem Kaya ve Gülname Turan, sergi düzenleme ve organizasyon Çiğdem Kaya, Koray Gelmez ve mezunumuz Aslıhan Yılmaz (ITU'07 - Aalto University), sergi görsel kimlik tasarımı Hümanur Bağlı tarafından tarafından gerçekleştirildi.
Sergide ürünleriyle yer alan tasarımcılar:  Oya Akman, Ümit Altun – Design-um Tasarım Ekibi, Ali Bakova, Demet Bilici, Ela Cindoruk, Minas Çolakyan, Alev Ebuzziya, Gamze Güven, Semiha Kan, Umut Sinan Karaca, Kerim Korkmaz, Defne Koz, Faruk Malhan, İnci Mutlu, Tamer Nakışçı, Hasan Demir Obuz, Sema Obuz, Burcu Akbulut Onur, Kunter Şekercioğlu, Adlıhan Tartan, Özlem Tuna, Funda Ünal, Ertunç Vatanperver, Can Yalman ve Seza Yeğin.  Ek olarak  İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Lisansüstü Programında gerçekleştirilen projelerden bir seçki de  “Timetable: Snapshots of   the Turkısh Food Culture” adı altında sergilenecektir. Şebnem Timur Öğüt ve Hümanur Bağlı  tarafından yürütülen proje, geçmiş ve günümüz Türk Yemek Kültürü üzerinden geleceğe yönelik öngörüleri içermektedir. Sergi kapsamında N. İlknur Sevinç, Nehir Taştan, Melike Mühür, Canan Kurtuluş, Fabio Aloisi, Valentina Passato, Neslihan Tepehan’nın araştırma bulguları ve projeleri sergileniyor

Seminer: “Istanbul As a Design City”


13 Nisan 2012 Cuma, 10.00- 15.00, CAISA Culture Center,
Mikonkatu 17 C / Vuorikatu 14 / Kaisaniemi metro station, Helsinki, Finland 
Moderatör: Prof.Dr. Pekka Korvenmaa, Aalto University School of Art and Design

Welcome Remarks
A Brief  Introduction to “2013 IDA Congress Istanbul: Design Dialects”
Istanbul as a Design City – Prof.Dr. Alpay Er  -Y.Doç.Dr. Gülname Turan, İTÜ
Design in the Turkish Tea Culture  - Doç.Dr. Sebnem Timur Öğüt, İTÜ
Craft Neighborhoods in Istanbul  - Y.Doç.Dr.Çiğdem Kaya, İTÜ
ITU Graduate Design Projects on Food Culture in Istanbul - Doç.Dr. Hümanur Baglı, İTÜ 

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nün World Design Capital Helsinki 2012 kapsamındaki etkinlikleri T.C. Helsinki Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından desteklenmiştir.
World Design Capital (WDC)  İTÜ’nün de kurumsal üyesi olduğu International Council of Societies (Icsid) ‘in bir projesidir. Ayrıntılı bilgi için: http://www.worlddesigncapital.com/
World Design Capital Helsinki 2012 hakkında ayrıntılı bilgi için:
http://wdchelsinki2012.fi/en

Hiç yorum yok: