21 Ocak 2010 Perşembe

Ece Ajandaları ile İşbirliği: Ajanda Projeleri Sergisi


İTÜ EÜTB 3. Sınıf öğrencileri, 2009-2010 Güz dönemi ilk projesinde ajanda konusunu ele aldı. Ece Ajandası ile işbirliği içinde yürütülen proje kapsamında “Ajanda Kavramını Yeniden Düşünmek” konsepti çerçevesinde öncelikle ajanda kullanmak, not tutmak gibi alışkanlıkların günümüzde nasıl sürdüğü irdelendi ve bu konuda piyasaya sürülen farklı marka ve tarzda ürünler üzerinden kullanıcı ve pazar araştırması yapıldı.
Proje kapsamında ajanda kavramı günümüzde nasıl değişiyor ve insanların hayatında nasıl yer buluyor gibi sorular tartışıldı ve Ece Ajandası için yeni ürün fikirlerinin yanısıra, ürün sunum ve satış fikirleri geliştirildi. Projeyi İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Prof.Dr. Özlem Er, Öğr.Gör. Mehmet Erkök ve Araştırma Görevlileri Koray Gelmez ve Elif Küçüksayraç yürüttü.
Proje, 1892’de kırtasiyeciliğe başlayan M. Sadık Kağıtçı’nın 1910 yılında Babıali’de kurduğu ve o zamanki adıyla ‘günlük’, ‘hatırlatma’ anlamındaki ‘Muhtıra’ defterlerini tasarlayıp üretmesiyle başlayan ve bu yıl 100. Yılını kutlayan Ece Ajandası’nın katkılarıyla gerçekleşti.
Çalışma sonucunda geliştirilen projeler, 20 Ocak – 20 Şubat 2010 tarihleri arasında Asmalı Meydan, Ankara cad. No: 111, Eminönü, İstanbul adresinde gerçekleşecek sergide izlenebilir.

Hiç yorum yok: