31 Mayıs 2009 Pazar

“BIOXCIN Ambalaj Tasarım Yarışması” proje sergisi ve ödül töreni

 
 
BIOXCIN Şampuan’ın yeni şişesi için İTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Tasarımı Bölümü öğrencileri arasında yapılan yarışmanın sonuçları belli oldu. Yarışmada ilk üçe giren İlteriş İlbasan, Cansu Akarsu ve Pelin Kenez, 30 Nisan 2009 tarihinde İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde yapılan törenle ödüllerini aldı.
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ile B’IOTA Laboratuvarları’nın ortaklaşa düzenlediği “BIOXCIN Ambalaj Tasarım Yarışması”, 30 Nisan 2009 tarihinde Taşkışla Kampüsü’nde yapılan ödül töreni ile sonuçlandı. 27 Nisan- 4 Mayıs tarihleri arasında devam eden serginin yanı sıra yarışmada dereceye giren tasarımların açıklandığı ödül töreninde, birinciliği elde eden İlteriş İlbasan, ikinci Cansu Akarsu ve üçüncü Pelin Kenez’e plaketleri verilirken; diğer 8 öğrenciye ise başarı belgeleri sunuldu. Dereceye girenler ayrıca 5 bin, 3 bin ve bin 500 TL.’lik para ödüllerinin sahibi oldu.
EUT 211E ve EUT 212 dersleri kapsamında sekiz haftalık program dâhilinde tamamlanan “BIOXCIN Ambalaj Tasarım Yarışması”na İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden 38 lisans ve yüksek lisans öğrencisi katıldı. Proje sürecinin başında öğrencilere “saç dökülmesi, BIOXCIN ürünleri, ürünün hedef kitlesi, pazarlama stratejileri ve satış ortamı olan eczaneler” hakkında bilgiler verildi. Şampuan ambalajı üretim teknikleri konusunda inceleme yapmak üzere üretim tesisi ziyaretine katılan öğrencilere, Makine Mühendisi Ercan Gündüz tarafından “plastik enjeksiyon üretim yönetimi” konulu bir de seminer verildi. Böylelikle tasarım aşaması için üretim mühendislerine sorularını yöneltme ve bilgi toplama fırsatı bulan öğrenciler, üç boyutlu form araştırmalarını da sonlandırmalarının ardından hazırladıkları şişe tasarımlarını, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Seçil Şatır, Öğretim Görevlisi Dr. Hümanur Bağlı, Öğretim Görevlisi Ece Arıburun, Araştırma Görevlisi Ayhan Enşici, Araştırma Görevlisi Ceyda Vatan Özgen, Araştırma Görevlisi Turgut Çırpanlı ile B’IOTA Laboratuvarları’ndan Pazarlama Direktörü Azmi Arslan, BIOXCIN Ürün Müdürü Hakan Ünsal, Satınalma Müdürü Ersin Demir ve Satınalma Sorumlusu Gürkan Kuleş’den oluşan final jürisinin beğenisine sundu. Jüri üyelerinin ara değerlendirmeleri sonucunda sekizinci haftada ilk 11, sonrasında ise ilk 3 belirlendi.
B’IOTA Laboratuvarları Genel Müdürü Cihat Dündar, ödül töreni sırasında yaptığı konuşmada gençleri üretmeye ve yaratmaya yönelten bu ve bu tarz üniversite-özel sektör işbirliklerinin son derece faydalı olduğuna inandıklarını belirtirken, bu işbirlikleri önünde ciddi bürokratik ve idari engeller olduğunu, ancak İTÜ ile bunların hiçbirinin yaşanmadığını kaydetti ve üniversite yetkililerine teşekkür etti. Ambalajın kozmetik sektöründe farklılaşmayı sağlayan ve rekabete etki eden bir unsur olduğuna dikkat çeken Dündar, bu yarışmanın kendileri için bir başlangıç olduğunu, B’IOTA Laboratuvarları’nın diğer ürünleri için de yeni ambalaj tasarımları düşündüklerini ve üniversite işbirliğine devam edeceklerini belirtti. Öğrencilerin tasarımlarını çok beğendiğini belirten Dündar, çok yakında yeni şişesiyle yurtdışına açılacak olan Bioxcin’in şişe tasarımını bir Türk öğrencinin yapmış olmasından gurur duyduğunu sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok: