22 Haziran 2008 Pazar

Dünya Endüstriyel Tasarım Günü İTÜ'de Kutlanacak- 29 Haziran 2008 Pazar


Endüstri Ürünleri Tasarımı, ürünlerin işlevsel ve biçimsel olarak tanımlanmasına yönelik endüstriyel bir disiplin ve stratejik bir rekabet unsuru olduğu kadar, aynı zamanda çağımız toplumunun maddi kültürüne katkıda bulunan yaratıcı bir meslek. International Council of the Societies of Industrial Design (ICSID) kararıyla dünya genelinde ilk kez bu yıl kutlanacak olan "Dünya Endüstriyel Tasarım Günü" (World Industrial Design Day - WIDD ) 2001 yılından bu yana ICSID üyesi olan ve Türkiye'deki ilk ICSID etkinliğine 2002'de ev sahipliği yapan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün iki etkinligiyle İstanbul'da kutlanıyor.
Dünya Endüstriyel Tasarım Günü endüstriyel tasarımcıların ve tasarımın toplumdaki rolünü, mesleğin toplumsal faydasını ve yaşam kalitemiz üzerindeki etkisinin anlaşılması ve tanınmasını sağlamak amacıyla ICSID'ın geçen yıl aldığı karar ve tüm üye kurumların katkısıyla dünya çapında kutlanmaktadır. Geçtiğimiz yıl 50. yaşını kutlayan ICSID 29 Haziran 1957'de Paris'te kuruldu.
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü "Dünya Endüstriyel Tasarım Günü" kapsamında 29 Haziran 2008 pazar günü 15.00-17.00 arasında, bölümün kuruluşunun 15. yılı nedeniyle lisans ve lisansüstü programları mezunlarıyla bir buluşma düzenliyor. Icon tasarım dergisinin desteğiyle düzenlenen bu toplantıda İTÜ mezunları bölüm mensupları ve dönem arkadaşlarıyla biraraya gelecek. 15.00 da 127 nolu salonda başlayacak olan toplantı 17.00 a dek 127 fuaye ve Taşkışla ortabahçede devam edecek.
Günün ikinci ve asıl etkinliği ise endüstriyel tasarımla ilgilenen herkese açık. İTÜ Endüstri Ürünleri Bölümü'nün gelenekselleşen "ITU International Design Lectures" konferans dizisi kapsamında düzenlenen etkinlikle, Nokia Grup Tasarım Direktörü Dr. Eero Miettinen "The Future of Industrial Design " başlıklı bir sunum yapacak. Hafta boyunca İTÜ'deki yaz okulu kapsamında workshoplar düzenleyen Eero Miettinen in 17.00 da başlayacak sunumunun ardından Dünya Endüstriyel Tasarım Günü etkinlikleri Taşkışla orta bahçede 18.00 başlayacak koktely ile sona erecek.
İTÜ'deki "Dünya Endüstriyel Tasarım Günü" etkinlikleri Nokia'nın sponsorlugu, Icon tasarım dergisinin desteği ve Finlandiya Büyükelçiliği'nin himayesiyle gercekleştirilmektedir
ICSID ve Dünya Endüstriyel Tasarım Günü (World Industrial Design Day - WIDD ) hakkında bilgi için: 

Hiç yorum yok: