17 Mart 2011 Perşembe

DESIS - Türkiye Başlangıç Toplantısı


DESIS (Sosyal İnovasyon ve Sürdürülebilirlik İçin Tasarım) Türkiye” Başlangıç Toplantısı 16 Mart 2011’de 127 no’lu salonda gerçekleşti.

Program:
09.30 Welcome Remarks
09.45-10.45 Vision of the DESIS Network* - DESIS-PERL (The Partnership for Education and Research about Responsible Living) Collaboration
Victoria W. Thoresen, PERL Project Manager
Coffee Break
11.00-11.40: Selected DESIS projects in Asia and Colombia
Andrea Mendoza (DESIS Colombia)
11.40-12.20: Vision of DESIS Türkiye, sample projects,
Özlem Er, Çiğdem Kaya (DESIS Türkiye)
Lunch Break
13:30 Idea Sharing with the Turkish participants on possible DESIS projects and setting a future perspective for DESIS Türkiye
16:00 End of Programme
DESIS Turkiye Koordinatörlüğü:
Prof.Dr. Özlem ER - ozlem.er@itu.edu.tr
Arş.Gör.Dr. Çiğdem KAYA - cigdem.kaya@itu.edu.tr
t. 0212 2951310 x 2245 f. 0212 2514895

*Türkiye’de tasarımcıların insiyatifiyle gerçekleştirilen sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik ve sosyal inovasyon projelerinin paylaşılması ve uluslararası DESIS Ağı’nın bir parçası olarak DESIS Türkiye yerel ağının oluşturulmasına yönelik başlangıç toplantısı DESIS, Politecnico di Milano merkezli, sürdürülebilir bir toplum için tasarımın nasıl kullanılabileceğini araştırmak ve yaymak üzere kurulmuş, okullar, firmalar ve kar amacı gütmeyen kurumlardan oluşan, amacı tasarımın sosyal ve sürdürülebilirlik için kullanılmasını desteklemek olan uluslararası bir ağdır. Bu ağ Prof. Ezio Manzini önderliğinde başlatılan “The Sustainable Everyday” projesinin (http://www.sustainable-everyday.net/) devamında geliştirilmiş ve tasarımın sürdürülebilir bir toplum vizyonunu destekleyen projelere katkısını örnek uygulamalar yaratarak geliştirmeyi amaçlamaktadır. Yakın zamanda Avustralya'da, Latin Amerika ve Hindistan'da DESIS'in yerel ağları kurulmuştur. Bu ağlar bulundukları coğrafyalarda sürdürülebilir bir topluma katkıda bulunabilecek yerel ve gündelik çözümleri inceler ve birbirine aktarır. Bu çözümlerin geliştirilmesinde tasarımın yapabileceği katkıyı araştırır. Eylül 2010'da Şanghay’da gerçekleştirilen Cumulus Konferansı sırasında DESIS Türkiye yapılanmasının İTÜ koordinasyonu ile kurulması kararlaştırılmış ve bu çerçevede DESIS Türkiye İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün 14.1.2011 tarihli kararı ile kurulmuştur. DESIS şemsiyesi altında yapılan uluslararası çalışmalardan örnekleri aşağısaki linlerde bulabilirsiniz:
http://www.desis-network.org/
http://sustainable-everyday.net/cases/?page_id=108
http://www.sustainableeverydayexplorations.net/see/


1 Mart 2011 Salı

Mezunlarımızdan Seyman Çay'ın kurucu ortağı olduğu MG Design'a bir ödül de Design Preis 2011’den!


MG Design tasarım bürosu ortaklarından bölümümüz mezunu Seyman Çay, ortağı Melih Gürleyik ile birlikte 'Alman Tasarım Ödülleri 2011- Deutscher Design Preis 2011’de 'Trigon' yapı laser ürünü ile silver ödül aldı. 'Trigon Yapı Laser’ ; genel ürün konsepti, üretim kalitesi, ergonomi, tasarım kalitesi, fonksiyonellik ve inovasyon alanlarında üstünlük göstererek bu ödülü almaya hak kazandı. Daha önce 'Red Dot 2010' ve 'Design Turkey 2010' ödüllerini de alan 'Trigon' bu başarılarından dolayı Haziran 2010'da Alman Teknoloji ve Ekonomi Bakanlığı'nı tarafından ödüle aday gösterilmişti.
Seyman Çay ve MG Design'ı çok tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz...
Ayrıntılı bilgi için
www.mg-design.org
http://www.german-design-council.de/en/german-design-award/design-award-2010/winner.html

Design Preis Deutschland 2011 - Alman Tasarım Ödülleri
Alman Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilki 1969 yılında ‘Federal Prize for Good Form’ adı ile; 2006 yılından itibaren ise ‘Design Award of the Federal Republic of Germany’ ismi ile düzenlenen organizasyon, ürün ve iletişim tasarımı olarak iki kategoride yapılıyor. Alman Federal Bakanlıkları ve Senatörleri ile Federal Ekonomi ve Teknoloji bakanlığı tarafından, daha önce uluslararası yarışmalarda ödüllendirilen tasarımlar arasından belirlenen adaylar, yine bakanlığın oluşturduğu uzmanlardan oluşan jüri tarafından ergonomi, fonksiyonellik, kullanım kolaylığı, genel ürün konsepti, tasarım kalitesi, inovasyon, markaya kattığı değer, ürün grafiği ve semantiği, çevre duyarlılığı, güvenlik, üretim tekniği ve kalitesi kriterlerine göre değerlendiriliyor. Elemelerin zorluğundan dolayı ‘Ödüllerin Ödülü’ olarak nitelenen yarışmaya 2011 yılında 1500 üzerinde ürün aday gösterildi. Ürün tasarımı dalında 25 ve iletişim tasarımı dalında 24 ürünün ödüle layık görüldüğü organizasyonda şimdiye kadar Porsche, BMW, Mercedes, Audi, Siemens, gibi dünya çapında markalar ödüllendirildiler.